AVRUPA’DA OSMANLI TÜRKÇESİ

Avrupa’da da düzenlenmeye başlanan kurslarda, kültürel ve tarihsel mirasımızın önemli bir parçası olan Osmanlı Türkçesi ücretsiz olarak öğretiliyor. Geçen senelerde Avrupa’da pek çok şehirde ve Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde ücretsiz kurslar düzenlendi. Binlerce vatandaşımızın çok merak ettikleri Osmanlı Türkçesi’ni öğrendikleri kurslar İngiltere’de tekrar başladı.

İngiltere’deki Osmanlı Türkçesi kursları, 28 Ekim 2018 Pazar günü, Londra Diyanet Vakfı binasında başladı.

Kurslara katılanlardan Kur’an elifbasını bilenler, Osmanlıca’nın dört temel kaidesini 15 dakika içinde öğrenebiliyorlar. Sanıldığının aksine, çalışıldığı takdirde öğrenilmesi çok kolay olan Osmanlı Türkçesi artık Londra’da ve ücretsiz olarak sizleri bekliyor. Toplumun her tabakasından her yaştaki insana açık olan kurslara yoğun talep dikkat çekiyor.

Kurslara önkayıt bu adresten yapılabiliyor: http://www.osmanlicaegitim.com/avrupa-on-kayit/

Osmanlı Türkçesi’ne giriş kurundan başlayarak dört kur olarak sürecek olan kurslar herkese açık ve ücretsiz olacak. Osmanlı Türkçesi’ne giriş ve kolay okuma metinleri, diğer kurlarda Türkçe imla kuralları, Arapça ve Farsça kaideler ile son kurda da ileri düzey okuma alıştırmaları ve kitabe okumaları yapılacak. Her kur yaklaşık bir ay sürecek ve kur sonunda sınavları kazananlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilecek.

Berlin’de Osmanlı Türkçesi Sertifika Programı Yapıldı

30 Eylül 2018 Pazar günü DİTİB Berlin Türk Şehitlik Camii Konferans Salonu’nda düzenlenen programla Osmanlı Türkçesi 1. Kur Kursu’nu başarı ile tamamlamış olan 71 Kursiyer Sertifikalarını aldılar.

T.C. Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal YILDIZ, T.C. Berlin Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Fuat ÇANDIR ve Berlin Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Feyzullah BAHÇİ’nın katılımı ile gerçekleştirilen program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Hayrat Vakfı Tanıtım Videosu sunumundan sonra söz alan Hayrat Vakfı Berlin Temsilcisi Burak ARSLAN, İçerisinde bulunulan Camii’nin kitabelerinden örneklerle Osmanlı Türkçesi’nin ehemmiyetini anlatarak kursun gerçekleşmesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti. 15 yaşında Türkçe öğrendiğini belirten Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Feyzullah BAHÇİ, kültür ve dil ilişkisi konulu konuşmasını Hayrat Vakfı ile değişik ülkelerde beraber yapılan faaliyetleri anlatarak tamamladı.

Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Fuat ÇANDIR, Almanya’daki camilerin birer kültür merkezi gibi hizmet gördüğünü ve bu kurslarla bu işlevin daha güzel yerine getirildiğini belirterek, Osmanlı Türkçesi ile ilgili yaşamış olduğu bazı hatıraları paylaştı. “Die Grenzen meiner Sprachen bedeuten die Grenzen meiner Welt” (Dilimin sınırları dünyamın sınırlarını belirler) Ludwig Wittgenstein’den alınan bir cümle ile sözlerine başlayan Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal YILDIZ, dil bilimi açısından Osmanlı Türkçesi’nin ehemmiyetini anlatan konuşmasını, sivil toplum kuruluşlarının asli görevlerinin bu tür faaliyetler olduğunu belirterek gönüllü olarak bu amaca hizmet eden Hayrat Vakfı başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra misafirlere Kur’an-ı Kerim hediye edilerek kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı. Gelen talepler doğrultusunda açılacak olan yeni kursların duyuruları yapılarak toplu fotoğraf çekiminden sonra program sonlandırıldı.