Değerler Mektebi Yaz Okulları, kapanış programıyla sona erdi

Hayrat Vakfı Bursa temsilciliği ve Osmanlı Eğitim ve Kültür Derneğinin düzenlemiş olduğu yaz okulları Bursa’nın 36 farklı bölgesinde 7-17 yaş arasındaki 1560 kız ve erkek ögrencinin katılımı ile gerceklestirildi.

1-31 Temmuz tarihleri arasında 5 hafta süren “Değerler Mektebi Yaz Okulu” çalışmalarımızın içeriğinde Kur’an-ı Kerim okuma dersleriyle pek çok öğrencimiz tecvidli bir şekilde Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendiler. Yapılan Siyer-i Nebi dersleriyle Peygamber Efendimiz’in (asm) hayatından kendilerine en güzel dersleri çıkarıp örnek aldılar. Eğlenceli etkinlik saatlerimizde hem eğlenip hem öğrendiler. İlm-i hâl ve adâp derslerimizle gençlerimizin en çok ihtiyaç duyduğu namaz gibi pek çok ibadetin nasıl yapıldığını ve hem şahsi hem toplum hayatlarında kendilerine yol gösterecek adâp kurallarını öğrendiler.

Yapılan derslerle ve fedakârane çalışmalarla çocuklarımız hayatlarının en kıymetli dönemlerinde severek ve eğlenerek Rablerini daha iyi tanıyıp Allah’a layık bir kul nasıl olunduğunu öğrendiler.

5 haftanın sonunda Yaz Okulunu başarıyla tamamlayan öğrenciler, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Mahmut Celalettin Ökten İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen kapanış programına birçok davetli katıldı. Kuran tilavetiyle başlayan programda Hayrat Vakfı Bursa temsilcisi Dr. Muhammed Bostan açılış konuşması yaptı. Ardından coşkulu koro ekibi sahnede yerini aldı. Piyesler, kısa gösteriler, hadis-vecizeler ile program devam etti. Daha sonra yapılan bilgi yarışması ile öğrenciler büyük heyecan yaşadı. Yarışmada soruları doğru cevaplayan talebelere hediye verildi. Programın sonunda öğrencilere sertifikaları takdim edildi.

Değerler Mektebi projesiyle hedefimiz ilâhi yoldan ayrılmayan, gayretli, kendi imanını kurtardığı gibi başkalarının da imanını kurtarmayı dert edinen, peygamberinin sünnetini ve güzel ahlakını rehber edinmiş, topluma değer katacak bireyler yetiştirmektir.